© 2020 by Hugh Hammond Bennett Chapter of the Soil and Water Conservation Society

Dr. Maurice G. Cook Superior Service – none

Bobby Brock Soil Health Award - none

Professional Achievement in Water Quality – Eddie Culberson

Conservation Steward – none

Conservation Communicator – Bob Glennon

Conservation Business – none

Unit of Government – Merchant's Millpond State Park

Merit – John Garrett

Natural Resource Enhancement – Mark Powell and Duane Hinson

Hugh Hammond Bennett Scholarship – Qing Xia

Past President Award – none

President's Leadership

Award

2016

Soil and Water

Conservation Society

2018 Chapter Awards

Hugh Hammond Bennett Society Awards Recipients
 

2017 Chapter Awards

 
Hugh Hammond Bennett Society Awards Recipients
Conservation Communicator Award
Dr. Janet MacFall
Merit Award
Gail Hughes
Natural Resource Enhancement Award
Howard Phillips
Unit of Government Award
Jockey's Ridge State Park
Bobby Brock Award
Ken Morris
HHB Scholarship Recipient
Katie Pritchett
2017 Awards
Awards made of locally harvested wood
Master of Ceremonies
Matthew Kinane
Invocation
Dennis Testerman
Chapter President
Dale Threatt-Taylor
Luncheon Attendees
Luncheon Attendees
Show More

Dr. Maurice G. Cook Superior Service – Mike Doxey

Bobby Brock Soil Health Award - Lee Holcomb

Professional Achievement Soil Conservation – none

Professional Achievement Water Quality – M. Alan Walker

Conservation Steward – Lindale Farm

Conservation Communicator – Sara J. Hallas

Conservation Business – Wetland Plants Inc.

Unit of Government – NC Wildlife Resources Commission - Private Lands/Wildlife Group

Merit – Larry F. Baldwin

Natural Resource Enhancement – Resource Institute, Inc.

Hugh Hammond Bennett Scholarship – Molly Pershing

Past President Award – none

2016 Chapter Awards

 
Hugh Hammond Bennett Society Awards Recipients

Superior Service – Millie Langley, Greensboro, NC

Professional Achievement Soil Conservation – none

Professional Achievement Water Quality – Bill Yarborough, Waynesville, NC

Conservation Steward – Iseley Farms, Burlington, NC

Conservation Communicator – Frisco Native American Museum and Natural History Center, Frisco, NC

Conservation Business – Autobell Carwash, Charlotte, NC

Unit of Government – North Carolina Wildlife Resources Commission - Corporate CURE, Raleigh, NC

Merit – The Center for Human-Earth Restoration, or CHER, Raleigh, NC

Natural Resource Enhancement – Benjy Strope, White Oak, NC

Hugh Hammond Bennett Scholarship – Wayne Roper, NCSU

Past President Award – Shawn Springer, Raleigh, NC

Hugh Hammond Bennett Society Awards Recipients

2015 Chapter Awards

 

Superior Service – Teresa Hice – Wake SWC District

Professional Achievement Soil Conservation – Will Mann – Halifax SWC District

Professional Achievement Water Quality – Dr. Michael R. Burchell, II - NCSU

Conservation Steward – Brad Storie, Jr. – Hamptonville, Yadkin County

Conservation Communicator – Gladys Owens – Gates SWC District

Conservation Business – Commercial Ready Mix Products, Inc. – Winton

Unit of Government – North Carolina Aquarium at Roanoke Island - Manteo

Merit – Susan Woodard – Johnson SWC District

Natural Resource Enhancement – Julie Henshaw, DSWC

Hugh Hammond Bennett Scholarship – Elizabeth Gillispie – NCSU

Past President Award – Ralston James – DSWC

2014 Chapter Awards

 
Hugh Hammond Bennett Society Awards Recipients

Superior Service – Pat Harris, DSWC

Professional Achievement Soil Conservation – Steve Woodruff

Professional Achievement Water Quality – Dr. Wayne Skaggs, NCSU

Conservation Steward – Jerry Dorsett – Dorsett Associates

Conservation Communicator – Eric McDuffie – CW Stanford Middle School, Hillsborough

Conservation Business – Jernigan House Bed & Breakfast – Ahoskie

Unit of Government – Outer Banks for Wildlife Education – Nags Head

Merit – Michael Dupree – Durham SWC District

Natural Resource Enhancement – Piedmont Conservation Council, RC&D

Hugh Hammond Bennett Scholarship – Colby Moorberg – NCSU

Past President Award – Teresa Hice – Wake SWC District

Hugh Hammond Bennett Society Awards Recipients

2013 Chapter Awards

 
   The following awards are given by the national organization, Soil and Water Conservation Society   
 

1968 Carolina Power & Light Company 

1968 The Progressive Farmer 

1971 Duke Power Company

1987 Duke Power Company 

1994 Crescent Resources, Inc.

1994 Duke Power Company 

1994 Texasgulf, Inc. 

Recognizes noteworthy conservation activity or products of organization, agencies, or firms (member of non-member)

Hugh Hammond Bennett Chapter members of the Soil & Water Conservation Society

Merit Award Recipients

 

1947 Hugh Hammond Bennett 

1966 George L. Winchester 

1966 W.W. Stevens 

1974 Lawrence D. Curle 

1977 Quentin W. Patterson 

1979 Henry W. Robertson 

1984 Dr. Willem Van Eck 

1985 Dr. Joseph A. Phillips 

1986 Joseph H. Williams 

1987 Mitchell E. Clary 

1989 Dr. Maurice G. Cook 

1990 Randall W. Giessler 

1995 James H. Canterberry 

2000 Bobby G. Brock 

2001 James Ellis 

2005 Dr. George C. Naderman 

2006 Dr. Greg Hoyt 

2007 Rodney W. Johnson

Recognizes exceptional professional achievement, first and foremost, as well as service to the Society (members only)

Hugh Hammond Bennett Chapter members of the Soil & Water Conservation Society

Fellow Award Recipients

 

1958 C. Lindsay Hunt 

1959 Harvey Kelly 

1960 Joe R. Adair 

1968 Dr. Eugene Kamprath 

1979 Lawrence D. Curle 

1980 Randall W. Giessler 

1981 Hubert J. Byrd 

1982 Hubert Willis 

1983 Dr. Maurice Cook 

1985 Mitchell E. Clary 

1986 Robert E. Powell 

1987 Grover C. McPherson 

1988 William B. Harrell 

1994 Perry K. Wilkerson 

Recognizes distinguished service to Society over a long and sustained period (minimum of 10 years membership in society) 

Hugh Hammond Bennett Chapter members of the Soil & Water Conservation Society

Outstanding Service Award Recipients

 

1958 C. Lindsay Hunt 

1959 Harvey N. Kelly 

1960 Joe R. Adair 

1963 Quentin Patterson 

1968 Dr. Eugene J. Kamprath 

1971 Bobby G. Brock 

1971 Horace A. (Jack) Smith 

1972 Lawrence D. Curle 

1976 Lacy W. Coates 

1978 Joseph B. Lancaster 

1979 Lloyd A. Tyndall 

1980 Joseph H. Williams 

1981 Phyllis K. Pate 

1982 Dr. George R. (Bob) Burns 

1984 George C. Norris 

1985 James H. Canterberry

1986 Talmadge Wiggins 

1986 Manly S. Wilder 

1988 John J. Garrett 

1989 Quentin W. Patterson 

1990 Rodney W. Johnson 

1995 Angela Jessup 

1995 George L. Stem 

1996 Miriam B. Gardner 

1997 J. Richard Everhart 

1998 J. David Hodges, Jr. 

2005 Timothy E. Garrett 

2006 Albert B. Coffee 

2007 Gail M. Hughes 

Commendation Award Recipients

 
Hugh Hammond Bennett Chapter members of the Soil & Water Conservation Society

Recognizes members for service to their Chapters 

 

2006 Dr. Maurice G. Cook 

 Hugh Hammond Bennett Award Recipients

Hugh Hammond Bennett Chapter members of the Soil & Water Conservation Society

Recognizes extraordinary national and international accomplishments in the Conservation of soil, water, and related natural resources (Members or non-members eligible.  Only one awarded, then only if suitable candidate nominated.)

1963 Clarence Poe 

1973 Governor Robert W. Scott 

1976 James D. Bellamy, Jr. 

1977 Irene H. McIver 

1978 William G. Sullivan 

1983 Glenda M. Jones 

1986 Governor James B. Hunt, Jr. 

1987 Albert J. Kelley 

2000 Commissioner James A. Graham 

Honor Award Recipients

 
Hugh Hammond Bennett Chapter members of the Soil & Water Conservation Society

Recognizes people for outstanding accomplishments and excellence in industry resource management 

1958 George L. Winchester 

1958 Charles R. Patton 

1970 Henry W. Robertson 

1981 Billy G. Johnson 

1981 Gladys S. Southerland 

1985 Dr. Maurice G. Cook 

1986 Grover C. McPherson 

1999 James Ellis 

1999 Willem Van Eck 

President's Citation Award Recipients

 
Hugh Hammond Bennett Chapter members of the Soil & Water Conservation Society

1999 James Ellis 

2002 James Ellis

2016 Dale Threatt-Taylor

President's Leadership Award Recipients

 
Hugh Hammond Bennett Chapter members of the Soil & Water Conservation Society

1984 Bill Johnson, Editor, Progressive Farmer 

1987 Parker Maddrey, Farm Editor, Winston-Salem Journal 

 

Heath Cooper Ridgon Award Recipients

(Conservation Writer or Broadcast)
Hugh Hammond Bennett Chapter members of the Soil & Water Conservation Society